Akdeniz Bülten
  

HABER ARA


Gelismis Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

ANKET

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?Tüm Anketler

GAZETE MANŞETLERİ

Facebook

Twitter

SGK Uzmanı Nizamettin Güneş uyarıyor

SGK Uzmanı Nizamettin Güneş uyarıyor

Tarih 12 Kasım 2010, 12:32 Editör Akdeniz Bülten

Güneş, "Gerekli tedbir alınmazsa E-Devlet şifreleri 'Seni Emekli edeceğiz' diyen sahte iş takipçilerinin dolandırıcıların eline geçecek ve ileride önü alınamayacak mağduriyetler ortaya çıkacaktır."

Sosyal Güvenlik Uzmanları Derneği Antalya İl Temsilcisi Nizamettin Güneş, bu çalışma ile vatandaşların kullanıcı adı ve şifreleri ile e-devlet kapısı üzerinden kendi bilgilerine güvenli bir şekilde ulaşmalarının sağlanmış olacağını açıklasa da çeşitli riskler içerdiğini iddia etti.
Güneş, SGK Kişisel bilgilerin korunması kapsamında, internet sitelerinde yayınlanmakta olan vatandaşlara ait bilgilerin, 01.11.2010 tarihinden itibaren www.turkiye.gov.tr (e-Devlet Kapısı) üzerinden yayınlanmaya başlandığını belirterek şunları kaydetti:
 
“Artık kişisel bilgiler www.sgk.gov.tr sitesinden yayınlanmayacak. 21 yıllık mesleki yaşamında kurumun “emekli olamazsın” dediği binlerce kişinin haklarını kuruma karşı savunan ve Emekli eden Bir Sosyal Güvenlik Uzmanı olarak Ankara da oturup böylesi karar alan muhteremleri anlayamıyorum.” Dedi.
 
Güneş, sadece kendisinin değil, vatandaşların da merak ettiği bazı soruları sıralayarak, söz konusu sistemin mucitlerini, bu soruları yanıtlamaya çağırdı. İşte Güneş’in soruları:
 “1-Bir ya da birkaç, ya da daha fazla SSK sicil numaraları bulunan vatandaş bu şekliyle bilgilerine nasıl ulaşabilecektir?
2-Ölen vatandaşın Dul-Yetim Aylığı alacak yakınları bu bilgilere nasıl erişebileceklerdir?
3-Bilgisayar dahi kullanmasını bilmeyen Çiftçi Mehmet Efendiye, Çoban Süleyman Efendiye kim yardımcı olacaktır?
4-SGK’nın havuzunda tescilsiz günleri olan vatandaş bu günlerine nasıl erişebilecektir?
5-Tescil tarihi yanlış olan vatandaş hakkını nasıl alabilecektir?
6-Şu anda Türkiye’de PTT’den E-Devlet Şifresi alanların sayısı kaçtır?
7-Türkiye’de Bilgisayar kullanım oranı nedir? Kaç kişidir?
8-Başta kurum yöneticileri ve Milletvekilleri olmak üzere kaç kişinin E-Devlet Şifresi vardır ve bunları hangi tarihlerde almışlardır?
9-Bir TL ödeyerek alınacak olan şifre sonrası yenilenmediği, kaybedildiği taktirde ON TL yenileme ücreti alınacaktır. Yeni şifre vermek neden bu kadar pahalı?
10-Bilgisayarı olmayanlar? İnternet Cafe’lere muhtaç olup e-devlet şifresini ona buna verenler? hiç düşündünüz mü?
11-Şifrelerin karakterlerine gelince ; “HhPcu9tK” yani vatandaş sanal klavye kullanarak bunun gibi karakterleri büyüklü küçüklü yazmak zorundadır. Ben 20 küsur yıldır bilgisayar kullanıcısıyım 2–3 denemeden sonra ancak girebiliyorum. Ya vatandaş ?”
 
Bu uygulama ile birçok vatandaşın hakkının gasp edileceğini ve bizzat devlet tarafından gizleneceğini iddia eden Güneş ; yetkilileri de ‘Kaş yapayım derken göz çıkartmama’ konusunda uyardı. Güneş, “Sayın yöneticilere ve bu e-devlet şifresini uygulamaya koyanlara seslenmek istiyorum “Lütfen, bu uygulamayı tekrar gözden geçirin. Bunu yapmadığımız takdirde birçok bilinçsiz vatandaşın E-Devlet şifreleri "Seni Emekli edeceğiz " diyen sahte iş takipçilerinin dolandırıcıların eline geçecek ve ileride önü alınamayacak mağduriyetler ortaya çıkacaktır.”
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gündem

EKDAĞ Lara Plajı bu yazın gözdesi

EKDAĞ Lara Plajı bu yazın gözdesi 5 yıldızlı sosyal tesis Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleme çalışmaları ile yeniden cazibe merkezi haline gelen ...

Kaş Başdargaz Çavdır yolu asfaltlanıyor

Kaş Başdargaz Çavdır yolu asfaltlanıyor Büyükşehir Belediyesi, Kaş’ta yaz aylarında yoğun olarak kullanılan Başdargaz-Çavdır yayla yolunda asfalt çalışması...
  
Tüm hakları saklıdır. © 2010 Akdeniz Bülten
Sistemin alt yapısı MyDesign Haber Sistemi kullanılmakta olup, düzenlenmesi ve geliştirilmesi ZirveART tarafından yapılmaktadır. Sitemizin takibi için RSS Kaynağı kullanabilirsiniz. Eğer yetkiliyseniz Yazar Girişi yaparak kontrol paneline ulaşabilirsiniz yada makale ve haberlerinizi yayınlamak için Yazarlık Başvurusu yapabilirsiniz. Sitedeki tüm içerik ve metaryeller izinsiz ve kaynak gösterilmeden alınamaz.
Facebook Akdeniz BültenTwitter Akdeniz BültenDelicious Akdeniz Bülten